جزوات اساتید برتر , نمونه سوالات , پاورپوینت , پرسشنامه
نماد

اطلاعیه فروشگاه

با سلام و خوش آمد به شما ، فروشگاه ارزانترین زیر مجموعه سایت فایل سل و دارای نماد اعتماد است ، تمامی محصولات سایت بصورت فایل دانلودی هستند که بلافاصله پس از خرید قابلیت دانلود دارند و یک نسخه از فایل خریداری شده نیز به ایمیل خریدار که در زمان خرید در سایت ثبت میکند ارسال میشود . ضمنا در صورت داشتن هرگونه مشکل، سوال یا نظر و پیشنهاد با بخش پشتیبانی در بالای همین صفحه در تماس باشید . موفق و موید باشید

مطالعات اولیه طراحی معماری خانه کودکان بی سرپرست ، با رویکرد زمینه گرایی در معماری - 17 برگ ورد

 مطالعات اولیه طراحی معماری خانه کودکان بی سرپرست ، با رویکرد زمینه گرایی در معماری - 17 برگ ورد

 

 

 

 

 

مطالعات اولیه ، پروپوزال طراحی معماری خانه کودکان بی سرپرست با رویکرد زمینه گرایی در معماری   

 

فهرست مطالب
بیان مسأله اساسی تحقیق    1
اهمیت و ضرورت انجام تحقيق و جنبه های نوآوری آن:    5
اهداف برجسته تحقیق:    9
سوالات تحقیق:    9
فرضیه‌های تحقیق:    10
تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرها    10
- آرامش روانی    11
- روانشناسی محیط:    12
ويژگي هاي محيط طبيعي بستر    13
شكل و ابعاد بستر طرح    16
شكل و ابعاد بستر طرح    16
روش انجام تحقیق    17
سوال و دوم وسوم:    18
ب - متغیرهای مورد بررسی درقالب یک مدل مفهومی وشرح چگونگی بررسی واندازه گیری متغیرها:    19
منابع و ماخذ    20
 

 

بخشی از مطلب

 

بیان مسأله اساسی تحقیق
رشد کودك تحت تأثیر عوامل مهمی نظیر عوامل جسمانی و اجتماعی است. عدم توجه به هر یک از این  عوامل تاثیر گذار در تغییر و تبدیل عوامل جسمانی و مهمتر از همه روحی روانی کودك تاثیر چشم گیر  دارد. یکی از موارد مهم فضایی است که کودکان در آن رشد می کند. فضا و محیط هم در پرورش جسمی  و هم در رشد و بالندگی روحی، روانی کودکان، تاثیرگذار است. برآورد هر یک از نیازهاي تاثیرگذار در  رشد کودك نیازمند فضایی است تا عوامل و ابزار برآورد نیازها را در خود جا دهد و شرایط مورد نیاز را  فراهم آورد. انعطاف پذیري در معماري مقوله اي است که پاسخ گوي بسیاري از نیازهاي تغییر پذیر در  فضاهاي معماري به شمار می رود. 
کودکان بی‌سرپرست، دوران کودکی خود را جدای از جامعه سپری می‌کنند و زمانی پا به عرصه جامعه می‌گذارند که مفهوم جدای از جامعه بودن ،در ذهن آن‌ها شکل‌گرفته است. درواقع نیاز به درک متقابل جامعه نسبت به این کودکان به جامعه حس می‌شود؛ متأسفانه در جوامع مدرن شهری توجه به این مسائل آن‌چنان کم شده است که نه ‌تنها باعث ایجاد مشکلاتی برای این کودکان که حتی منجر به ایجاد مشکلاتی عمیق در جوامع اجتماعی مردمان امروزی گردیده است. برخورد اقشار گوناگون با این کودکان و لمس احساس پاک کودکانه آن‌ها حسی بی‌انتها را القا می‌کند که امروزه در دید برخی افراد کمرنگ شده و حتی از بین رفته است. پس می‌توان گفت برخورد مستقیم افراد با این کودکان علاوه بر رفع برخی از مشکلات کودکان، به گروه‌های مختلف مردم نیز کمک خواهد. بنابراین اولین قدم، انتخاب سایت مناسبی، برای قرارگیری مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست است تا ارتباط لازم را با جامعه برقرار کند.(اجلی، ۱۳۸۱)
 
یکی از دغدغه‌های امروزی جوامع، مسئله کودکان آسیب‌دیده وبی سرپرست و همچنین پیامدهای تأثیرگذار آن در جوامع است و عدم فضایی مناسب با روح و روان کودکان بی سرپرست و مشکلاتی که در فضاهای آرامش و بازی . یا تفریح دارند که با توجه به سن کودکان فضایی با شرایط مناسب آنها ساخته شود و اکثر فضاهایی که به این عرصه اختصاص داده شده بدون در نظر گرفتن شرایط و سلامت روانی و روحی می باشد. دو مشکل اصلی کودکان بی‌سرپرست با آن دست و پنجه نرم می کنند عبارتنداز:
۱. مشکل اجتماعی:علت آن دور بودن از مردم و جامعه و زیستن در فضاهای قلعه ماننداست.
۲. مشکل هویتی و شخصیتی:علت اصلی آن دور بودن از نظام عادی زندگی اتخاذ بعضی نظام‌های غلط درون شبانه‌روزی‌هاست. (اصلی پور،۱۳۸۰)
در این تحقیق تلاش شده است که با رویکردی متفاوت با این مسئله و پیامدهای آن برخورد شود و به دنبال آن راه‌حلی برای حل مسئله مطرح گردد و بدین منظور موارد زیر موردبررسی قرارمی گیرد.
همچنان باید توجه داشت که کودکان پس از جدایی از بستر خانواده و قرارگیری در سازمان‌هایی از قبیل بهزیستی به محیطی با استانداردهای تعریف‌شده دست نمی‌یابند. با توجه به ایجاد مطالب ذکرشده ، در این مرکز با طراحی فضاهای تعریف‌شده با استانداردهای فضاهای مسکونی و ایجاد کانون خانواده می‌توان به این هدف دست‌یافت تا بتوان فضایی آرام، چون خانه و داشتن خانواده را برای کودکان تعریف نمود.( غفوری ، ۱۳۸۷)
به سبب حل این مشکل می‌توان با در نظر گرفتن فضای سبز و بازی و تلفیق آن با مکان زندگی کودکان، امکان ایجاد شرایط عادی برای این کودکان را ایجاد نماییم. علاوه بر این وجود فضای سبز تلفیق‌شده با روش بازی‌درمانی، روشی تأثیرگذار در حل ناهنجاری‌های اجتماعی مردم به‌خصوص این کودکان می‌گردد.( منصوری، ۱۳۷۶)
 
قرارگیری مرکز کودکان بی سرپرست در همسایگی محله به دلیل تعاملات اجتماعی که دریک محله صورت می‌پذیرد و آشنا شدن کودک با هنجارهای اجتماعی ، پیشنهاد می‌شود. اما باید توجه داشت که ارتباط به‌یک‌باره دو گروه با یکدیگر سبب ایجاد برخی مشکلات می‌گردد و باعث دشواری ارتباط دو گروه می‌شود و حتی منجر به صدمه دیدن گروهی از این کودکان می‌گردد وچه بسا بی تمایلی اقشار مختلف را به دنبال داشته باشد؛ در همین راستا برخورد این دو گروه به گونه‌ای ناخواسته شاید بتواند به حل این مسئله کمک کند. به‌گونه‌ای که با در نظر گرفتن فضای سبز تفریحی و فضاهای ورزشی مورداستفاده اقشار مختلف که به‌طور روزمره از آن استفاده می‌کنند امکان برخورد این گروه‌ها بدون پیش‌داوری را با یکدیگر ایجاد می‌کند.(کرونر، ۱۳۸۲)
یکی دیگر از مشکلات شاخص در زندگی این افراد این است که عدم توانایی درونی و محیطی کودکان در ورود به دنیای اجتماعی و فضاهای تفریحی در سنین کم، سبب می‌شود تا در سنینی که نیاز به داشتن دوران کودکی و اوقات خوش،بازی وبیان هیجانات کودکی احساس می‌شود از آن محروم شوند.(آذر، ۱۳۸۳)
می‌توان با ساختن کالبدی شایسته‌ی کودک،با توجه به خصوصیات جسمانی و روحی او وسعی در فراهم آوردن امکان ارتباط کودکان بی‌سرپرست با سایر کودکان عادی شهر شد. درنتیجه خانه کودک را در محلی می‌نشاند که واجد محیط صمیمانه‌ای است و با ایجاد مراکز ورزشی – فرهنگی – آموزشی که در سطح منطقه عمل می‌کنند سعی بر آن دارد که کودکان دیگر را به دل مجموعه بیاورد تا کودکان بی‌سرپرست خود را جدا از جامعه محیط احساس ننمایند. (آذر، ۱۳۸۳)
طراحی معمارانه کوششی برای ابداع راه حل ها قبل از اجرای آن هاست. اغلب طراحی، فرایندی تحلیلی است؛ در حالی که به تجزیه و تحلیل، ارزیابی و گزینش نیز نیاز دارد(لنگ، 1386) ماریو بوتا ارتباط بین ساختمان با پیرامون خود را این گونه شرح می دهد هراثر معماری دارای محیط ویژه مربوط به خود است، به بیانی ساده تر پیرامون این محیط ویژه را می توان بستر ساختمان نامید. ارتباط بین معماری و بستر آن ارتباطی نقش گرفته از یک تأثیرپذیری متقابل است. می توان گفت که این بستر و معماری آن در تماس دو جانبه و همیشگی هستند و همواره با هم در ارتباطند (گروتر، 1383) این رابطه متقابل را در معماری اسلاف می توان به وضوح دید، در حالی که معماری معاصر اغلب در چالش با بستر خود است.
در مسير طراحي معماري، اولين مرحله يعني مرحلة جمع آوري اطلاعات و كسب شناخت كامل و دقيق از تمامي عوامل اثرگذار در طراحي از اهميت بسياري برخوردار است. هر چقدر كه طراح نسبت به موضوع طرح خود احاطه داشته باشد و بر تمامي ابعاد و وجوه دخيل در آن به خوبي واقف باشد، طرح وي از نكته سنجي بيشتري بهره مند شده و به مسائل متعددتري پاسخگويي خواهد داشت.( صادقي پی، 1389)
هر ساختماني در زميني مشخص و داراي ويژگي هايي خاص، بنا مي گردد. شرايط خاص حاكم بر زمين و يا به عبارتي ديگر مشخصات بستر طرح اثر زيادي در تصميم گيري و انتخاب هاي طراح و در نتيجه بر چگونگي طرح ارائه شده توسط وي دارد. پيروي از اين رويه مي تواند سبب گردد كه پيوند خوبي بين ساختمان و بستر آن به وجود بيايد و اين دو بتوانند با سازگاري در كنار هم برقرار بمانند. اطلاعات بستر طرح دو گونه مشخصات متفاوت را شامل مي گردد. دستة اول امكانات مثبت و مفيد زمين را در برمي گيرد كه شايسته است به خوبي از آنها بهره برداري شده و با دقت در طرح مورد استفاده قرار گيرند.
 
 
 
آنچه در این پژوهش برای شکل‌گیری و ایجاد مقوله‌ای بنام « طراحی خانه کودکان بی‌سرپرست با رویکرد زمینه گرایی در معماری صورت گرفته است ترکیب فضای معماری در جهت ارتقاء سلامت روان کودکان بی سرپرست می باشد که با راهکارهای معماری زمینه گرا می توان به فضای معماری مناسب کودکان بی سرپرست که ایجاد حس آرامش و تعلق مکان و منطبق با محیط اطراف را تداعی می کند رسید. و.....

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
bisarparast_1762182_6702.zip49.8k

مطالعات اولیه طراحی مجموعه مسکونی با رویکرد ارتقاء تعاملات اجتماعی - 10 برگ ورد

مطالعات اولیه طراحی مجموعه مسکونی با رویکرد ارتقاء تعاملات اجتماعی - 10 برگ ورد         مطالعات اولیه پروپوزال طراحی مجموعه مسکونی با رویکرد ارتقاء تعاملات اجتماعی فهرست مطالب چکیده بیان مسئله ضرورت موضوع اهمیت موضوع اهداف طرح پیشینه موضوع روش انجام تحقیق منابع بخشی از مطلب معماران، طراحان محیط و طراحان شهری، محیط را با هدف تامین فرصت‌هایی برای روابط شخصی طراحی می کنند. اگر نظام‌های اجتماعی و اداری استفاده از این محیط‌ها را حمایت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 16,000 تومان

مطالعات اولیه طراحی فرهنگسرا با رویکرد معماری اقلیمی - 12برگ ورد

مطالعات اولیه طراحی فرهنگسرا با رویکرد معماری اقلیمی -  12برگ ورد         مطالعات اولیه طراحی فرهنگسرا با رویکرد معماری اقلیمی -  12برگ ورد بخشی از مطلب بیان مساله تحقیق :   فرهنگسرا می توانند فرهنگ و تمدن یک قوم را به نمایش و محلی برای بوجود آمدن هنجارها و کنش های مردم در مقیاس خرد و کلان باشد. فرهنگ که خود مبتنی بر اصول و قواعد حاکم بر یک محیط اجتماعی می باشد که حفظ آن باعث بوجود آمدن بستری برای حفظ هویت فرهنگی می باشد. امروزه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,800 تومان

مطالعات اولیه طراحی دانشکده ،علوم و فنون هوایی پرواز، با رویکرد بهره گیری از، پدافند غیر عامل -14 برگ ورد

 مطالعات اولیه طراحی دانشکده ،علوم و فنون هوایی پرواز، با رویکرد بهره گیری از، پدافند غیر عامل -14 برگ ورد           مطالعات اولیه ، نمونه پروپوزال طراحی دانشکده ،علوم و فنون هوایی پرواز، با رویکرد بهره گیری از، پدافند غیر عامل   بیان مسأله    1 اهمیت و ضرورت انجام تحقيق و جنبه های نوآوری آن    2 اهداف برجسته تحقیق و نام بهره وران    3 اهداف برجسته تحقیق:    3 بهره وران:    4 پرسش:    ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,500 تومان

مطالعات اولیه طراحی،پارک موزه جوان با رویکرد ارتقاء مشارکت اجتماعی - 22برگ ورد

مطالعات اولیه طراحی،پارک موزه جوان با رویکرد ارتقاء مشارکت اجتماعی - 22برگ ورد             مطالعات اولیه طراحی نمونه پروپوزال طراحی،پارک موزه جوان با رویکرد ارتقاء مشارکت اجتماعی   فهرست مطالب بیان مسأله    1 اهمیت و ضرورت انجام تحقيق و جنبه های نوآوری    3 اهداف برجسته تحقیق:    4 اهم اهداف این مجموعه :    4 بهره وران:    5 سوالات تحقیق:    5 فرضیه های تحقیق ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

دانلود مطالعات اولیه طراحی خانه سالمندان با رویکرد سلامت روان - 10 برگ ورد

دانلود مطالعات اولیه طراحی خانه سالمندان با رویکرد سلامت روان -  10 برگ ورد         مطالعات اولیه طراحی ، پروپوزال طراحی خانه سالمندان با رویکرد سلامت روان   فهرست مطالب   - بيان مسأله اساسي تحقيق    1 اهمیت و ضرورت انجام تحقيق    2 مرور ادبیات و سوابق مربوطه    4 اهداف مشخص تحقيق    7 اهدف ویژه    7 سؤالات تحقیق:    8 ی-  فرضيه‏هاي تحقیق:&nbs ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,800 تومان

مطالعات اولیه بررسی تطییقی تفکیک اراضی زمین، با رویکرد ارتقای کیفیت منظر شهری -18 برگ ورد

مطالعات اولیه بررسی تطییقی تفکیک اراضی زمین، با رویکرد ارتقای کیفیت منظر شهری -18 برگ ورد           مطالعات اولیه ، پروپوزال بررسی تطییقی تفکیک اراضی زمین، با رویکرد ارتقای کیفیت منظر شهری -18 برگ ورد   فهرست مطالب   - بيان مسأله اساسي تحقيق    1 اهمیت و ضرورت انجام تحقيق    2 مرور ادبیات و سوابق مربوطه    4 اهداف مشخص تحقيق    7 اهدف ویژه    7 سؤالات تحقیق:    8 ی-&n ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

مطالعات اولیه ،ادراک منظر فرهنگی فضاهای باز شهری، با رویکرد توسعه پایدار شهری - 10 برگ ورد

 مطالعات اولیه ،ادراک منظر فرهنگی فضاهای باز شهری، با رویکرد توسعه پایدار شهری - 10 برگ ورد             دانلود، مطالعات اولیه  ، پروپوزال ،ادراک منظر فرهنگی فضاهای باز شهری، با رویکرد توسعه پایدار شهری   بیان مسأله    2 منظر فرهنگی،    2 اهمیت و ضرورت انجام تحقيق و جنبه‌های نوآوری آن    3 سوالات تحقیق:    5 مرور ادبیات و سوابق    5 نوع روش تحقيق:    7 روش تحقیق ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,500 تومان

مطالعات اولیه چگونگی بکارگیری پدافند غیرعامل در معماری و شهرسازی - 13برگ ورد

مطالعات اولیه چگونگی بکارگیری پدافند غیرعامل در معماری و شهرسازی - 13برگ ورد               مطالعات اولیه ، پروپوزال چگونگی بکارگیری پدافند غیرعامل در معماری و شهرسازی   بيان مسأله تحقيق :    1 ارزیابی بافت شهری    1 اهمیت و ضرورت انجام تحقيق :    2 ضرورت و اهمیت    2 مرور ادبیات و سوابق مربوطه (بيان مختصر پیشینه تحقيقات انجام شده در داخل و خارج کشور پيرامون موضوع تحقیق و نتايج آنها ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

مطالعات اولیه طراحی تالار شهر ،سیتی هال،city hall، با رویکرد تعاملات اجتماعی - 10برگ ورد

مطالعات اولیه طراحی تالار شهر ،سیتی هال،city hall، با رویکرد تعاملات اجتماعی - 10برگ ورد         مطالعات اولیه ، پروپوزال طراحی تالار شهر ،سیتی هال،city hall، با رویکرد تعاملات اجتماعی پرسش اصلي تحقيق ( مسأله تحقيق ) :    3 - بيان مسأله    3 . سوابق مربوط    6 1- تالار شهرتورنتو    6 2- تالار شهر لندن    7 3- تالار کاخ شهرداری تبریز    8 فرضیه ها    9 هدف کلی:& ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

مطالعات اولیه طراحی مجموعه مسکونی با رویکرد معماری زمینه گرا - 20برگ ورد

مطالعات اولیه طراحی مجموعه مسکونی با رویکرد معماری زمینه گرا -  20برگ ورد         مطالعات اولیه ، پروپوزال طراحی مجموعه مسکونی با رویکرد معماری زمینه گرا - 20برگ ورد فهرست مطالب   مقدمه بيان مسئله  بيان اهداف  ضرورت مسئله پيشينه تاريخي اهداف کلی   هدف از زمینه گرایی مسکن    هدف از معماری مجموعه مسکونی   ضرورت های این پژوهش   روش تحقیق  نوآوری موضوع منابع و ماخذ   بخشی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 11,000 تومان

مطالعات اولیه مرکز توانبخشی معلولین جسمی حرکتی -16 صفحه ورد 6 شیت نقشه و مدارک اتوکدی + تصاویر هوا

مطالعات اولیه مرکز توانبخشی معلولین جسمی حرکتی -16 صفحه ورد 6 شیت نقشه و مدارک اتوکدی + تصاویر هوا         مطالعات اولیه ، پروپوزال مرکز توانبخشی معلولین جسمی حرکتی -16 صفحه ورد 6 شیت نقشه و مدارک اتوکدی + تصاویر هوا موضوع تحقيق ( Project Title ) توضيح موضوع و اهميت آن ( Importance and Statement of Topic ) ادبيات تحقيق و پژوهش هاي مرتبط ( Review of Literature and Relevant Topics) اهداف و فرضيه ها ( Aims and Hypothesizes ) روش ها و ابزار هاي تحقيق ( Methodology ) منابع( Ref ...

توضیحات بیشتر - دانلود 20,000 تومان
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
پرفروش ترین محصولات